Červený zámek

Červený zámek v Hradci nad Moravicí

Teď tu máme něco pro milovníky historie. Červený zámek v Hradci nad Moravnicí prošel v posledních pár letech rekonstrukcí a rozhodně stojí za návštěvu. Součástí areálu, který patří mezi jeden z největších v České republice, je kromě Červeného zámku také Bílá věž a zámecký park. Přijde vám, že už jste o tomto zámku slyšeli? Je možné, že to bylo v souvislosti s mezinárodní interpretační soutěží a hudebním festivalem Beethovenův Hradec nebo s kulturním festivalem Hrady CZ. Pojďme se tomuto pohádkovému zámku podívat na zoubek.

Neogotický zámek s početnými věžičkami

Nejjednodušeji se na zámek dostanete autem, které můžete zaparkovat na jednom ze dvou parkovišť. První se nachází u vstupní brány do zámeckého areálu a je zpoplatněno. Pokud chcete trochu ušetřit, nechte auto na neplaceném parkovišti pod hradeckým kostelem. K zámku se dostanete také vlakem, jen budete muset počítat s menší procházkou. Zastávka Hradec nad Moravic se nachází asi 1,5 kilometru od zámeckého areálu. Pokud dorazíte na zámek v období květen až září, dejte si pozor na to, abyste si na návštěvu nevyhradili pondělí. To je totiž zámek uzavřen. V říjnu se pak otevírací doba ještě zkracuje, bývá otevřeno od čtvrtka do neděle, ale doporučuji vždy předem zkontrolovat jejich webové stránky. Ostatní měsíce neprobíhají prohlídky.

Červený zámek nabízí dva prohlídkové okruhy. Reprezantační a soukromé salony, které spadají do základního okruhu I., obsahují portréty kněžny Mechtildy a dílo Vězeň Oskara Kokoschky. Během prohlídky navštívíte zámeckou čítárnu s knihovními sály, reprezentační jídelnu, kulečníkový sál, dámský rokokový salon, interiéry knížecího bytu, toaletní pokoj, ložnici kněžny, pracovnu či velký společenský sál. Prohlídka trvá přibližně 70 minut. Kratší variantou na jednu hodinu je základní okruh II. do hostinských apartmánů s loveckým salonem, zámeckou kaplí se sakristií a erbovním sálem.

Zámecký areál patří také mezi místa pro konání svatebních obřadů. Svatební obřady se uskutečňují v obřadní síni budovy Bílého zámku, v prostoru u Bílé věže, na nádvoří Červeného zámku nebo v prostorách spodních koníren.

Červený zámek v kostce

  • zámek je dostupný jen v hlavní sezóně – od listopadu do dubna je uzavřen
  • u zámku se nachází placené i neplacené parkoviště (to je trochu dále od vstupu)
  • vstupenky lze pořídit online, děti do 5 let mají vstup zdarma
  • je možné domluvit prohlídku v cizím jazyce (předchozí rezervace nutná)
  • část okruhu je bezbariérová
  • areál je pro psy přístupný pouze na vodítku, vstup na prohlídku zámku se psem není povolen
  • prohlídka zámku není možná ani s kočárkem
  • v blízkosti naleznete několik restaurací

Červený zámek

Městečko 2, Hradec nad Moravicí

www.zamek-hradec.cz


Další zajímavé hrady a zámky naleznete zde.

Foto: BoysPlayNice

Follow: